Alkohološki Glasnik - Novosti

MJESEČNIK ZAJEDNICE KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA ZAGREBA - HRVATSKI SAVEZ KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA

1.9.04

BEZ PROMILA U PROMETU ? UOČI DANA ?D?

Otvoreno pismo
Zajednica klubova liječenih alkoholičara Zagreb
10000 Zagreb, Vinogradska cesta 29


Poštovani,

Alkohol je najopasnije sredstvo ovisnosti i smatra ga se velikim uzrokom nesreća u obiteljima, zbog kojeg u nas pati milijun ljudi. Najmlađima, nažalost, posvuda protuzakonito prodaju i poslužuju alkohol, pripremajući ih za kasniju pijanu vožnju. Najveći alkoholni problem u svijetu i u nas je pogibanje u prometu i na poslu zbog njega. Od osamnaeste godine pa sve do pedesetih godina, češći uzrok smrti su bolesti, a od njih relativno najčešće su one alkoholne. Alkohol je rjeđe uzrok manjih nesreća, a zbog razjarivanja do otupljenja najčešći je uzrok pogibanja na cesti. Već s 0,3 gr? alkohola u krvi, smrtnost u prometu je dva puta veća nego kod trijezne osobe, kod 0,5 gr? bar tri puta, da bi kod pripitosti ( 1,0 gr? ) bila deset puta, a kod pijanosti (2 gr?) čak 100 puta veća. Stoga je razumno tražiti potpunu trijeznost u vožnji. Ona se i sada često u svijetu traži, osobito tamo gdje se protumjere neredovito provode. Dakako, najmanju prometnu smrtnost u Europi imaju Šveđani, čija je granica 0,2 gr? alkohola u krvi. Prema mnogim anketama, većina građana s ?rođendana? vozi kući pripita, pa treba opsežno i oštro postupiti sa snižavanjem dozvoljenih promila i strožim poštivanjem novih mjera. Konačno u nečemu prednjačimo u Europi, koja će uskoro, kao što je prešla sa 0,8gr? na 0,5gr?, prijeći na 0,2gr?, pa do potpune ništice, u skladu s najnovijim alkohološkim znanstvenim istraživanjima.
Proizvođači alkohola, posebice piva, ugostitelji, pa i svi ljubitelji ?kapljice? trebaju shvatiti da je nužno smanjiti proizvodnju i potrošnju alkohola, jer se ona godinama stalno izrazito povećava. Ako ništa drugo, do toga će dovesti sve veći porezi na alkohol i postupno usmjeravanje proizvodnje i potrošnje na manje opasna sredstva. Svi su oni najviše zabrinuti za snižavanje dozvoljenih promila, a strani turisti, izgleda, najmanje.
Ugostitelji neka nabave jeftine alkoholometre - ?puhala?, kao servis svojim gostima, da oni znaju mogu li voziti. Ponegdje ugostitelji ili volonteri Crvenog križa besplatno voze pijane vozače kući.
Jeftiniji taksiji bi to mogli za malo novaca učestalo raditi. Naći će se i pokoji trijezni član društva da vozi pijane ?pajdaše? kući na stražnjim sjedištima auta. U najtežim slučajevima to ionako radi hitna pomoć, vozeći ih, po potrebi, u bolnicu.
Samo ?Valhala? akcijama svakog vikenda, pred jutro, pred "diskačima", možemo spriječiti mladež i starije nedorasle da pogibaju kao snoplje na cestama, a bit će i manje alkoholičara kojima ćemo trebati pomagati.
Stoga, kao članovi Zajednice klubova liječenih alkoholičara Zagreba, podržavamo donošenje, a posebno provođenje protualkoholnih mjera u novom Zakonu o sigurnosti u prometu.

U Zagrebu, 18.kolovoza 2004. godine

Alkotest ne bilježi promile iz voća

Dr. Vlatko Thaller, predsjednik Hrvatskog društva za alkoholizam Hrvatskog liječničkog zbora, o novim propisima za vozače


ZAGREB - Prije nego sjedne za upravljač osobnog automobila svaki vozač u Hrvatskoj morat će, ne samo dobro promisliti smije li išta popiti, nego i što će pojesti. Naime, čak i nekoliko prezrelih komada breskvi, marelica, krušaka ili banana, upozorava predsjednik Kluba liječenih alkoholičara prof. dr. Darko Breitenfeld, fermentacijom u organizmu mogu stvoriti efekt gotovo jednak konzumaciji jedne čaše piva ili vina i to pokazati na alkotestu.
"Nakon pojedene jedne griotte, kolača s rumom ili par prezrelih plodova voća, vozač ne bi smio sjesti za volan barem pola sata do sat, jer se u tom vremenskom roku fermentirani alkohol razgradi", napominje dr. Breitenfeld uvrstivši u kategoriju namirnica koje bi svakako trebalo izbjegavati i ocat iz domaće proizvodnje, koji kako tvrdi, uz etilni, sadržava i onaj iznimno štetan po organizam, metilni alkohol. Pozdravljajući odluku Hrvatskog sabora da se količina alkohola u krvi, dozvoljena u prometu na hrvatskim cestama, svede na razinu 0,0 promila, dr. Breitenfeld ističe kako bi svi oni koji se spremaju sjesti za volan morali imati na umu da je za razgradnju jedne čaše vina ili malog piva potrebno barem tri sata. Drugim riječima to znači, kako je pojasnio prof. dr. Vlatko Thaller, predstojnik Klinike za psihijatriju i alkoholizam KB-a "Sestara milosrdnica" i predsjednik Hrvatskog društva za alkoholizam, da organizam, odnosno jetra kao ključni organ za razgradnju alkohola može razgraditi 0,1 promil alkohola u sat vremena.
"Zavaravaju se oni koji misle da će im prije nego uđu u promet, a konzumirali su alkohol, pomoći ako popiju crnu kavu ili prošeću. Treba biti svjestan činjenice da ne postoji protusredstvo koje bi moglo ubrzati razgradnju alkohola, jer organizam ima svoje zakonitosti. Stoga je odluka da se vozačima zabrani konzumacija alkohola apsolutno opravdana i jedini logičan potez koji se mogao donijeti", ističe prof. dr. Thaller.
On smatra kako i vrlo mala količina vina, piva ili žestokog alkoholnog pića, koja na alkotestu ne prelazi granicu od 0,3 promila izaziva upola slabiju reakciju u prometu za razliku od onih koji alkohol nisu konzumirali.
Međutim, prof. dr. Thaller ne smatra da konzumacija voća, bez obzira koliko zrelo bilo, može uzrokovati pojavu alkohola u krvi u količinama koje bi se mogle očitati na policijskom alkotesteru.
"To su špekulacije. Nema nikakvih znanstvenih dokaza da se endogeni alkohol, koji bi sam organizam trebao stvoriti kao produkt razgradnje šećera, ugljikohidrata.., može pojaviti u tolikoj količini da bi utjecao na sposobnost osobe u prometu, odnosno na njezinu reaktibilnost, sposobnost percepcije, mišljenja i reagiranja", napominje prof. dr. Thaller.

S. Dukić, Slobodna Dalmacija

Alkometar reagira i na breskve

Osim konzumacije alkoholnih pića, više od nula promila alkohola u krvi imat će i oni koji pojedu četiri do pet jako zrelih breskvi ili marelica te jednu od dvije griotte (čokoladni bomboni s likerom), no nakon 20 minuta vozač smije sjesti za upravljač bez bojazni da će ostati bez vozačke dozvole.

Vozači već s 0,1 ? gube pravo na naknadu štete


Osiguravatelji bi primjenom novog Zakona o sigurnosti prometa, s kojim će automatski uskladiti i svoja pravila, prema nekim procjenama, mogli uštedjeti i do 200 milijuna kuna. Naime, iako prema dosadašnjim pravilima alkoholizirani vozač za osiguravajuće društvo nije bio automatski i krivac, neki procjenjuju da bi osiguravatelji mogli iskoristiti priliku i s uvođenjem nultog promila ukinuti takvu dosadašnju praksu. I u dosadašnjim uvjetima za obvezno i kasko osiguranje motornih vozila, osiguranik je gubio pravo na osiguranje, među ostalim, i ako je u trenutku prometne nezgode bio pod utjecajem alkohola iznad 0,5 promila. No osiguravatelj je i za veći iznos promila plaćao štetu koju je njegov osiguranik prouzročio trećim osobama, ali je pri tom zadržavao pravo da od pijanog vozača, krivca za nastanak štete, traži povrat novca. To je moglo iznositi do dvanaest prosječnih mjesečnih plaća u Hrvatskoj. Osiguranik nije gubio pravo i osiguravatelju nije morao ništa vratiti ako dokaže da bi do prometne nesreće ili štete došlo bez obzira je li bio pod utjecajem alkohola ili potpuno trijezan. Nulta tolerancija na alkohol u potpunosti mijenja pravila i u svakom slučaju znači gubitak prava vozačima na naknadu štete. Stroga zakonska pravila zapravo više i ne daju osiguravateljima mogućnost da alkohol kao uzrok nesreće procjenjuju od slučaja do slučaja.
Lani su vozači za kasko osiguranje uplatili 717,86 milijuna kuna premija, a za obvezno osiguranje automobila 1,96 milijardi kuna. Temeljem obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti, hrvatski osiguravatelji isplatili su 1,28 milijardi kuna bruto šteta, a likvidirane štete od kasko osiguranja iznosile su gotovo 500 milijuna kuna. Iako nema posebne statistike o udjelu šteta alkoholiziranih vozača, prema neslužbenim procjenama, barem deset posto ili oko 200 milijuna kuna tog novca moglo se uštedjeti da je na cestama bilo manje alkoholiziranih vozača.

Piše Jadranka Šević, posebni prilog Jutarnji list

Poslije jedne čašice 3 sata odmora

Iz Posebnog priloga Jutarnjeg lista, sve odredbe i kazne za vozače i pješake od 20. kolovoza 2004.


Nakon donošenja novih zakonskih mjera kojima je potpuno eliminirana prisutnost alkohola u krvi prilikom vožnje, vozači nakon popijenog jednog pića za volan ne bi smjeli sjesti najmanje tri sata. Nakon toga vremena razina alkohola u krvi smanjuje se na nulu. Ako prosječno zdrav čovjek od 80 kilograma popije jedno veliko pivo, gemišt od 2 decilitra ili jedno "žestoko" piće poput viskija, votke, konjaka, rakije, pelinkovca ili amara, alkoholni promili u krvi narast će na 0,5. Nakon toga, potrebno je, objašnjava prim. dr. sc. Darko Breitenfeld, psihijatar i alkoholog, tri sata da razina alkohola padne na nulu.

Nakon butelje vina (7 dcl) potrebno je najmanje 12 sati ne sjedati za upravljač automobila. Koncentracija do 0,5 promila alkohola u krvi, kaže prim. dr. Srđan Marušić, voditelj Odjela za alkoholizam KB "Sestre Milosrdnice", predstavlja stanje lagane obuzetosti alkoholom i to je prihvatljiva dnevna količina koja nije toksična i organizam je normalno razgradi. Međutim, konzumacija samo jednog pića uzrokuje smanjenu koncentraciju, umanjenu reakciju na podražaje i smanjenu oštrinu vida.
Pripito stanje ekvivalentno je razini od 0,5 do 1,5 promila alkohola u krvi, što će nastati ispijanjem dvije velike pive ili dvije "žestice", odnosno decilitra viskija, rakije ili konjaka te 2 decilitra vina. Nakon toga za volan ne bi trebalo sjesti najmanje šest sati jer u tom stanju osoba nije sposobna kontrolirati pokrete i ponašanje, govor je otežan, poremećena je koncentracija, ravnoteža i vid.
Nakon ispijanja većih količina alkohola, što podrazumijeva konzumaciju već od četiri pića za redom nadalje, za upravljač ne bi trebalo sjedati dva dana. Na smanjenje sposobnosti procjene vozača, napominju stručnjaci, utječe već i 0,2 promila alkohola u krvi.

0,5 ?

? pivo 0,5 l
? gemišt 2 dcl
? žestoko piće 0,5 dcl

stanje lagane obuzetosti alkoholom
- oporavak za vožnju 3 sata


0,5-1,5 ?

? pivo 1 l
? vino 2 dl
? žestoko piće 1 dcl

pripito stanje
- oporavak za vožnju 12 sati


više od 1,5?

? butelja vina
? više od 4 pića za redom

stanje pijanstva
- oporavak za vožnju 48 sati


(podatci su vrijedeći za zdrave osobe od 80 kg)

Kazne

? 500-1500 kuna plus mogućnost 1 negativni bod: vozač ako u organizmu ima alkohola do 0,5 g/kg, odnosno miligrama u litri ispuhanog zraka
? najmanje 2000 kuna plus zabrana upravljanja od najmanje 3 mjeseca plus tri negativna boda: vozač ako u organizmu ima alkohola 0,5-1,5 g/kg
? najmanje 3000 kuna plus zabrana upravljanja od najmanje 6 mjeseci plus 5 negativnih bodova: vozač ako u organizmu ima alkohola iznad 1,5 g/kg ili u organizmu ima opojnih droga, odnosno ako se odbije podrvgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i mokraće
? 500-1500 kuna: vozač bicikla ili zaprežnog vozila koji upravlja vozilom na cesti ako u organizmu ima alkohola ili opojnih droga
? mogućnost: zatvor do 60 dana plus zabrana upravljanja 1-2 godine plus 5 negativnih bodova: vozaču koji u 2 godine bude dva ili više puta pravomoćno kažnjen zbog upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola ili opojnih droga.

Za upravljačem alkohol potpuno zabranjen

Hrvatski Sabor je 15. srpnja '04., uz protivljenje oporbe, izglasovao izmjene Zakona o sigurnosti u prometu, kojim je alkohol protjeran s prometnica. Prema očekivanjima, 20. kolovoza vozačima će biti zabranjeno i minimalno konzumiranje alkohola. Stupanje zakona na snagu tempirano je za drugu polovicu kolovoza zato što treba pripremiti provedbu strogih pravila, staviti vidljive obavijesti na granične prijelaze, ali i zato što je Vlada imala u vidu da koncem kolovoza turistička sezona počinje padati. Uglavnom, ubrzo nakon toga vidjet će se jesu li brojni oporbeni prigovori na najkontraverzniji prijedlog koji se dosad pojavio u Saboru biti utemeljeni. Argumenata za zadržavanje odredbe o dopuštenih 0,5 promila alkohola u krvi bilo je od toga da smo turistička zemlja pa će turisti biti šokirani zabranom od toga da se u Hrvatskoj kuhaju jela s alkoholom koji će u krvi ostaviti trag. Nakon upornog uvjeravanja premijera dr. Ive Sanadera, kako je najvažnije poslati poruku da je za volanom nepoželjna i kap alkohola, popustili su i zastupnici HDZ-a koji su nudili spasonosni kompromis od 0,3 promila i još prije dva dana tvrdili da je sve dogovoreno.