Alkohološki Glasnik - Novosti

MJESEČNIK ZAJEDNICE KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA ZAGREBA - HRVATSKI SAVEZ KLUBOVA LIJEČENIH ALKOHOLIČARA

1.7.04

Tjedan udruga u Zagrebu

Gradski ured za zdravstvo, rad i socijalnu skrb i ove je godine, već tradicionalno, organizirao od 1. 6. do 4. 6. "Tjedan udruga" na Trgu kralja Tomislava, potaknut inicijativom i interesom udruga koje djeluju na području grada Zagreba.
Cilj održavanja ove manifestacije četvrtu godinu za redom bio je upoznavanje šire javnosti s radom udruga, programskim aktivnostima koje provode, kao i članovima samih udruga.
Među stotinjak udruga s vrlo različitim programskim sadržajima svoj štand imala je i Zajednica klubova liječenih alkoholičara Zagreba i Hrvatski savez klubova liječenih alkoholičara. Posjećenost štandu i zanimanje govore da su građani postali društveno osjetljivi i reagiraju na potrebe onih koji imaju problema vezanih uz alkoholizam i kojima je potrebna pomoć, a uz promidžbene materijale mogli su dobiti i korisne upute gdje zatražiti pomoć.
Tjedan udruga, sudeći prema odazivu sudionika i posjetitelja štandova, imao je pozitivan odjek i skrenuo je pozornost javnosti , a ujedno bio je prigoda da udruge međusobno razmijene iskustva i pobliže se uzajamno upoznaju.

Damir Vodopivec

AKTIVNOSTI GRAĐANSKIH UDRUGA

Osnovana Zajednica građanskih udruga Republike Hrvatske

U srijedu, 16. lipnja 2004. g. U prostorijama Tribine grada Zagreba, Kaptol 27, pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike gospodina Stjepana Mesića, održana je Osnivačka skupština Zajednica građanskih udruga Republike Hrvatske (ZGU RH), kojoj je nazočilo 80 predstavnika udruga, a članstvo u Zajednici zatražilo je 127 humanitarnih, omladinskih, braniteljskih, ženskih, manjinskih, te drugih udruga iz cijele Hrvatske.
Građanske udruge su najveća snaga društva i korektor vlasti, te njihova uloga treba biti osigurana u radu svih državnih institucija i izvršne vlasti.
Cilj udruživanja građanskih udruga u ovu Zajednicu je snažnija promocija ciljeva civilnog društva, partnerski odnos prema tijelima državne vlasti i lokalne samouprave u pitanjima važnim za razvitak građanskog društva, te uključivanje predstavnika udruga članica Koordinacije u odbore i tijela države i lokalnih samouprava.
Načelo rada Koordinacije udruge građana je da su udruge-članice potpuno samostalne u svom radu i ostvarivanju svojih programa, a zajednički programi ostvaruju se usaglašavanjem članica Koordinacije. Najvažniji zadatak Koordinacije je lobiranje kod državnih i lokalnih tijela uprave i samouprave za rješavanje programskih, statusnih, materijalnih i financijskih zahtjeva od općeg interesa za članice Koordinacije i druge udruge.
Odbor Koordinacije će djelovati javno putem medija u propagiranju zajedničkih, ali i pojedinačnih programa udruga-članica i nastojati s pojedinim medijima dogovoriti stalne, po mogućnosti besplatne rubrike ili emisije u kojima će se propagirat aktivnosti svojih članica ili Koordinacije u cjelini.
Na prijedlog predsjednika Inicijativnog odbora i radnog predsjedništva gospodina Mladena Vilfana, jednoglasno je usvojen Statut i programski dokumenti, potom je izabran Središnji odbor, a gospođa Dušica Cesarec je izabrana za zamjenika predsjednika.
U Koordinacijski odbor koji je izvršno tijelo Središnjeg odbora izabran je kao član doc.dr.sc. Darko Breitenfeld.

Damir Vodopivec

Volimo Klub ?Centar?

Mi smo dvije sestre. Svi nas već znaju. Gdje je djed Ivan mi smo mu na tragu. Volimo Klub ?Centar?. Često idemo tamo, a najljepše je kada se možemo igrati. U subotu nam je bilo krasno. Sada imamo 9 i 10 godina, a toliko je imala mama kada su započeli 1. sportski susreti. Sada smo već odraslije i jako volimo sve one koji se liječe od alkohola. Ružno je piti alkohol, jer su tada ljudi loši, a naši prijatelji iz kluba su dobri jer ne piju i igraju se sa svojom djecom. Nasdvije sestre od malena smo s djedom na susretima i upoznale smo mnogo djece, pa jedva čekamo iduće susrete.
Ove subote smo i promukle, jer smo jako navijale za naš Klub ?Centar?, ali ćemo se oporaviti. Ovim putem želimo pozdraviti sve tete, stričeke, djede, bake, bebe i đake, koji su se družili s nama u Starigradu. Želimo im puno zdravlja.

Unuke Anja i Natali

XX. sportski susreti KLA sjeverozapadne Hrvatske

Domagoj Švabek, ing.,
sin liječenog alkoholičara Kluba ?Podravka?:


XX. po redu Sportski susreti klubova liječenih alkoholičara sjeverozapadne Hrvatske održani su u subotu, 12. lipnja 2004. godine, u Starigradu pokraj Koprivnice. Domaćin ovih jubilarnih susreta bio je Klub ?Centar? iz Koprivnice, a susretima je prisustvovalo oko 350 članova iz 14 klubova. Bili su to članovi klubova ?Dr. Mato Golubić? iz Čakovca, ?Križevci?, ?Nada Kotoriba?, ?Pitomača?, ?Bjelovar?, ?Osmijeh? iz Donje Dubrave, ?Povratak? i ?Mursko Središće? iz Murskog Središća, ?Prelog?, ?Podravka? iz Koprivnice i ?Đurđevac? te UKLA ?Slatina? i ?Virovitica?.

Prije svečanog otvaranja svim sudionicima obratili su se u ime domaćina i organizatora Franjo Strbad i Milica
Pakasin, prisjećajući se 22. rujna 1985. godine, vremena održavanja 1. susreta i pokojnog dr. Dragutina Totha, čovjeka koji je puno godina svog rada uložio u prevenciju i liječenje alkoholičara, osnivača klubova u Koprivničko-križevačkoj županiji i jednog od pokretača ovakvih susreta. Upućujući pozdrave, prisutnima su se obratili dr. Mladen Brezovac, u ime Županijskog zavoda za javno zdravstvo, Franjo Ivo, predsjednik Mjesnog odbora Starigrad i tajnik NK ?Starigrad?, Miroslav Belobrk, predstavnik Županije i Dušica Cesarec, predstavnica Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara, poželjevši svim natjecateljima da u sportskom i korektnom nadmetanju postignu što bolje rezultate.
U ime pokrovitelja ovogodišnjih susreta prof. Bruno Sabolek iz Saveza za zaštitu duševnog zdravlja Koprivnica, otvorio je susrete.
Nakon otvaranja susreta, počela su ekipna natjecanja u malom nogometu, šahu, pikadu, povlačenju užeta i krosu. Natjecanja i navijanje publike bili su vrlo živi i uzbudljivi. Najviše uzbuđenja pružio je, dakako, turnir u malom nogometu, jer je za pobjedu bilo odlučujuće izvođenje jedanaesteraca, a najgromoglasnije je bilo navijanje i podrška ekipama u potezanju užeta. U okviru susreta održan je i radni sastanak stručnih djelatnika na kojem je, u pojedinačnom predstavljanju, dotaknut niz pitanja vezanih uz rad u klubovima i njegovo poboljšanje. Kako sudionici susreta ne bi bili gladni i žedni, domaćini su nam pripremili dobru hranu i osigurali hladne napitke i domaće kolače, a međusobna poznanstva članova klubova i zajedničko druženje tolikog broja ljudi, uz veseli smijeh razigrane djece, pridonijeli su ugodnom doživljaju.
U smiraj dana je počela svečanost zatvaranja susreta, proglašenje pobjednika i podjela priznanja, kako u pojedinačnim kategorijama, tako i u ukupnom poretku. Osim toga, dodijeljena su priznanja najstarijem apstinentu, Ivanu Vojvodi, za 30 godina apstinencije, najstarijem sudioniku susreta, Franji Strbadu, kojem je 75 godina, najmlađem sudioniku, 15-mjesečnoj Riki Pahlek i najbrojnijoj obitelji - obitelji Ivana Prebježića, koja ima deset članova.
Prvo mjesto u ukupnom poretku osvojio je Klub ?Centar? iz Koprivnice.
Na rastanku, nakon cjelodnevnog druženja, upućujemo jedno veliko HVALA domaćinima na svemu, uz srdačne pozdrave do sljedećih susreta u lipnju, 2005. godine u Đurđevcu.

Izvješće s 20. sportskih igara KLA sjeverozapadne Hrvatske

Dana 12. lipnja 2004. godine Klub "Podravka" je već tradicionalno sudjelovao na 20. sportskim igrama Klubova Sjeverozapadne Hrvatske, koje je organizirao Savez za zaštitu duševnog zdravlja i suzbijanje ovisnosti Koprivničko - križevačke županije i Klub "Centar" Koprivnica, na sportskim terenima nogometnog kluba "Starigrad", nedaleko od Koprivnice. S velikim zadovoljstvom naš je klub zastupalo 20 članova.

Sakupljanje članova našega kluba bilo je prije podne u 9 sati ispred prostorija kluba, otkuda smo organizirano krenuli prema Starigradu. Naši domaćini, Klub "Centar" iz Koprivnice, dočekivali su sudionike iz svih klubova s izrazitim oduševljenjem. Svaki natjecatelj je dobio lijepo osmišljenu karticu s oznakom sportskih susreta, koju smo nosili do kraja te manifestacije.

Nakon izvršene prijave disciplina u kojima ćemo nastupiti i uvodne riječi organizatora, igre su započele. Od sportova su bili zastupljeni pikado, potezanje užeta, mali nogomet, šah i kros. Ekipe našega kluba nastupile su u svim disciplinama, osim u nogometu i šahu.

Naši domaćini pripremili su za okrepu izvrstan ručak ? grah sa suhim mesom i domaćim kobasicama, voćnim sokovima, odličnim domaćim kolačima i kavom. U vrlo ugodnom raspoloženju i prijateljskom druženju oko 350 članova klubova liječenih alkoholičara, vrijeme je proletjelo.

Po završetku svih natjecanja, došlo je i vrijeme za proglašenje postignutih rezultata u sportskim disciplinama. Naš klub je, kao i svi ostali, primio priznanje za sudjelovanje. Na naše veliko veselje, osvojili smo drugo mjesto u pikadu.
Na kraju moramo pohvaliti domaćine za organizaciju sportskih igara, što su obavili na visokoj razini. To može poslužiti kao dobar primjer kako se s puno entuzijazma, volje i stručnosti postiže vrhunska organizacija igara.

Unaprijed se radujemo našem nastupu na 21. sportskim igrama klubova sjeverozapadne Hrvatske, koje se organiziraju za godinu dana.

20. SPORTSKE IGRE KLA SJEVEROZAPADNE HRVATSKE

Sudjelovanje svog člana u pojedinoj disciplini, a oduševljena ako uz to bude nekih pobjeda i zapaženih sportskih rezultata. Sportski susreti su prilika da u javnost izađe drugačija slika obitelji od one ranije: obitelj je na okupu, ima zajednički cilj, njezini članovi su upućeni jedni na druge, uvažavaju se međusobno, potpomažu jedni druge i zajednički se vesele običnim, svakodnevnim stvarima. Učvršćuju se stara prijateljstva i stvaraju nova, obitelj više nije zatvorena u sebe i svoje probleme, ona živi aktivno, izmjenjuje iskustva i međusobno se ispomaže.

Organizirati sportske susrete nije nimalo laka zadaća. Svake godine domaćin i organizator je drugi klub. To zahtijeva puni angažman njegovih članova, dobro planiranje i pripremu, složnost i odgovornost. Klub-domaćin u pripremi susreta uvijek traži podršku lokalne zajednice. Time se razvijaju odnosi sa sredinom u kojoj klub djeluje, afirmira se njegov rad i ideje borbe protiv alkoholizma i promicanja zdravog načina života.

Međutim, ne profitira samo klub domaćin. Svi klubovi koji sudjeluju nastoje se prezentirati na što bolji i kvalitetniji način. Vidljivo je to već po potrebi za vizualnim identitetom i raspoznavanjem. Naime, posljednjih nekoliko godina svaki klub dolazi na susrete u majicama jednakim za sve članove (dresovima) različitih boja, na kojima je natpis njihovog kluba. To doprinosi osjećaju pripadnosti i zajedništva. Ukupan angažman kluba na sportskom polju jača koheziju u klubu i snaži ga da lakše i uspješnije rješava probleme koji ga čekaju u redovitom radu.

Značenje i doprinos sporta i sportskih susreta u liječenju i borbi protiv alkoholizma mogli bismo izdići na još višu razinu. S jedne strane, sve više se generaliziraju sportska ponašanja i aktivnosti članova kluba u svakodnevnom životu. Dolazi do popularizacije i prihvaćanja: održavaju se pripreme za susrete, više nisu dovoljni jedni susreti na razini sjeverozapadne Hrvatske, nego su klubovi inicirali i druge susrete na razini županije. Tu su još i druge tjelesne i rekreativne aktivnosti: planinarenje, hodanje u prirodi, izleti i dr. S druge strane, sportski susreti već djeluju kao mali organizirani pokret (imaju čak i svoj amblem i zastavu) i postali su značajna i prepoznatljiva snaga u prevenciji i borbi protiv alkoholizma u svojoj užoj i široj sredini. Tome je svoj doprinos dao i naš poznati maratonac Tadija Opačak, koji je 2003. godine trčao maraton od Zagreba do Virovitice i tamo svečano otvorio susrete.

Na kraju, vratimo se onoj poznatoj olimpijskoj izreci: važno je sudjelovati, a ne pobijediti. Prema tome, svi klubovi u Hrvatskoj trebaju njegovati sportske aktivnosti i sudjelovati u njima, jer time još više mogu doprinijeti, ne samo vlastitom radu, nego općenito borbi protiv alkoholizma općenito.