18 studeni 2005

Globalna strategija protiv feminizacije AIDS-a

Upozoravajuća promjena epidemiologije AIDS-a

Globalna strategija protiv feminizacije AIDS-a

Piše: Silva Rukavina

Prof. dr. sc. Thomas C. Quinn, profesor za infektivne bolesti pri Hopkinsu i viši istraživač pri Nacionalnom institutu za alergije i infektivne bolesti (USA), izvještava u članku objavljenom u časopisu Science (online, 10. 6. 2005.) o brzom porastu zastupljenosti žena u populaciji zaraženih HIV-om. Žene su u posljednjih 20 godina od populacije najmanje zahvaćene HIV-om danas postale populacija među kojm se HIV širi najbrže. "Dogodio se značajan preokret u pandemiji AIDS-a, fokus žrtava se promijenio", kaže prof.dr.sc. Quinn, glavni autor članka u časopisu Science.

"Žene globalno gledano čine gotovo polovicu od 40 milijuna osoba inficiranih HIV-om, uzročnikom AIDS-a, te u nekim zemljama u razvoju, žene predstavljaju veliku većinu osoba koje žive s HIV/AIDS-om", piše Quinn, dok su nasuprot tome početkom pandemije osamdesetih godina muškarci bili zahvaćena populacija s gotovo 90%. U SAD-u se u periodu od 1999. do 2003. godišnji porast slučajeva AIDS-a povisio za 15%, od čega samo 1% od tog porasta čine muškarci.

"HIV/AIDS je u ranim 1980-tima prvenstveno ciljao homoseksualce i bolesnike oboljele od hemofilije, zatim se proširio među intravenoznim uživaocima droga i populaciji heteroseksualaca", Quinn nadopunjuje. "Trenutno, HIV ima najznačajniji utjecaj na žene."

U najnovijem članku, Quinn naglašava kako žene zaslužuju zasebnu strategiju kako zbog rastućih i disproporcionalnih brojeva novoinficiranih, tako zbog socijalnih posljedica tolikog broja mladih majki koje umiru ostavljajući za sobom djecu, kao siročad. Također naglašava postojanje medicinskih istraživanja koja indiciraju kako hormonalni i razvojni faktori stavljaju mlade žene pod veći rizik inficiranja HIV-om prilikom izlaganja nego što je kod muškaraca.U subsaharskoj Africi, 60 % osoba koje žive s HIV-om su žene. U JAR, Zambiji i Zimbabveu u dobi od 15 do 24 godina žene imaju 3-6 puta veću šansu da budu inficirane u usporedbi sa muškarcima. Žene čine polovinu odrasle populacije koja živi s HIV-om na Karibima, te svekupno jednu trećinu u Južnoj Americi.

Razlog porasta slučajeva u žena različit je za svaku zemlju. Na primjeru SAD-a, od 97% seropozitivnih žena, 81% zaraženo je HIV-om prilikom heteroseksualnog kontakta, a 16% intravenoznim uživanjem droga. U zemljama u razvoju gotovo su sve žene zaražene heteroseksualnim putem, a vertikalni prijenos virusa s majke na dijete za poroda dodatno pridonosi širenju bolesti. Žene se smatraju posebno vulnerabilnima zbog sljedećih faktora: relativan nedostatak moći odlučivanja u seksualnim vezama, prošireno siromaštvo, regulative koje ženama onemogućuju osnovnu edukaciju ili toleriraju nasilje nad ženama.

Visok biološki vulnerabilitet mladih žena, objašnjava se:
a) nezrelom genitalnom sluznicom kroz koji virus lakše penertira
b) hormonalnim faktorima (poput upotrebe oralne kontracepcije)
c) visokom incidencijom SPB (seksualno prenosivih bolesti)

Quinn također navodi: "Društvene promjene će pomoći dugoročno gledano, no situacija zahtjeva izuzetno brzu akciju kojom bismo koordinirali i usmjerili napore na žene, poput razvijanja efektivnih mikrobicida, koje bi žene mogle koristiti, i formiranje programa razvitka spolno specifičnog cjepiva koje bi se fokusiralo na razliku u imunološkom odgovoru žena naspram muškaraca."

Također su potrebni programi kulturnog preoblikovanja rodno-spolnih uloga, poput edukacije većeg broja žena o prakticiranju sigurnog spolog ponašanja, upotrebe prezervativa uz provođenje kampanje za podizanje svijesti o mogućnostima testiranja ili liječenja.

"Žene su drugačije kada se radi o HIV infekciji", kaže Quinn, "ako je napredak medicine u pronalasku odgovora kako najbolje prevenirati i liječiti ovu bolest, tada će razvijanje specifične strategije koja će ojačati žene biti ključ uspjeha."

Za one koji žele više:

WHO:
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs247/en/index.html


National Institute of Allergy and Infectious Diseases:
http://www.niaid.nih.gov/factsheets/womenhiv.htm

Izvor: http://medicinar.mef.hr/tekstovi.php?id=265

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home