10 studeni 2005

Deset uspjesnih mjera protiv ovisnosti o duhanu

Prema rijecima Prof. Konrad Jamrozik /Imperial College (London) i Universiteta Western Australia (Perth), postoji deset nacina da se smanji ovisnost o duhanu na nivou jedne populacije. Svi se zasnivaju na izucavanjima objavljenim u medjunarodnoj naucnoj literature.


1. Zabraniti pušenje na radnom mjestu i na javnim mjestima radi zaštite prisutnih osoba od pasivnog pušenja. Osim toga , mjesta i trenuci kada je moguce pušiti su sve rjeđi , što navodi pojedine pušače da prestanu ili da smanje konzumaciju. Pridavanje vaznosti potrosnji duhana ima preventivni ucinak narocito kada je rijec o mladima koji se ne mogu ugledati na odrasle….pusace. Naime potrebno je naglasiti da zabrana pusenja na mjestima kao sto su kafici , restorani (u nekim drzavama USA, Australija), nije dovela do smanjenja zarade.

2. Povecati cijenu cigara. Dokazano je da se ovom mjerom smanjuje ne samo broj pusaca nego i broj cigara konsumovanih od osoba koje nastave pusiti. Cijena je veoma bitna za mlade koji raspolazu manjim budjetom.Poskupljenje od 10 % umanjuje pusenje za 4% kod mladih i 6% kod maloljetnih. Svako znacajnije poskupljenje bi trebalo popratiti informativnom kampanjom kao i mjerama protiv sverca.

3. Informativne kampanje. Pojedine kampanje namjenjene sirokoj publici ( radio, tv, plakati…) uspjevaju umanjiti broj pusaca u datoj populaciji. Pozitivni rezultati su dobiveni najcesce zahvaljujuci osobama koje prestanu pusiti, a u manjem broju zahvaljujuci onim osobama koje odustanu od pusenja.Istrazivanja pokazuju da najefikasnije mjere protiv pusenja se postizu kombinacijom vise medija / ili akcija , na duzi period ( vise mjeseci).Poruke trebaju biti originalne , dobro prezentirane, udarne,i neoborive na naucnom planu, sto zahtjeva velika ulaganja : narocito radi osiguranja profesionalne reklamno-marketinske saradnje. Ova sredstva mogu se dobiti preko poreza na cigare.U skolama , naprotiv, cak i najbolje kampanje nemaju dugotrajan ucinak na ponasanje. Neophodno je , dakle, da odrasli budu primjer mladima.

4. Zabraniti reklame za duhan, cak i one indirekne. Tokom nekoliko godina indirektno reklamiranje neosjetno je unijeto u medije i svakodnevnicu. Kao odgovor na ogranicenja u indirektnom reklamiranju proizvodjaci cigara su ulozili u plasiranje svojih proizvoda u svijetu sporta, mode, glume(glumci prihvacaju novac da budu snimljeni kako puse). Medjutim zabrana indirektnog reklamiranja zahtjeva sporazume izmedju vlada kao i efikasna sredstva kontrolisanja.

5. Bezbojno i obicno pakovanje. Kao jedna od posljedica ogranicenja u direktnom reklamiranju : kutija cigara je postal glavni reklamni vector( kako bi djelovala, dovoljno je poloziti je na stol u kaficu). Silovita suprostavljanja proizvodjaca cigara protiv uvodjenja obicnih pakovanja, bez ilustracija i razlika potvrdjuju koliko pakovanje igra vaznu ulogu.. Obavezna primjena takve vrste pakovanja omogucila bi da se razbije imidj srece, neovisnosti, i drustvenog uspjeha koje prizvodjaci pokusavaju da spoje sa konsumacijom svojih proizvoda.

6. Intervenisati na prodajnim mjestima. Prodajna mjesta su sve vise uredjena na nacin da povecaju visuelno djelovanje kutija cigara koje ponekad prekrivaju citav zid. Suprostaviti se, moguce je, uvodjenjem zakona koji bi obavezao da se kutije cuvaju u ladicama , kako ih potencijalni kupci ne bi vidjeli. Moguce je ograniciti reklame na prodajnom mjestu uvodjenjem zakona , poput onog u Zapadnoj Australiji koji obavezuju da se na plakat umetne poruka upozorenja na najmanje 50 % njegove velicine. Nakon uvodjenja ovog zakona broj plakata na prodajnim mjetima u ovoj drzavi sve je manji.

7. Pojedinacni tretmani s usjehom. Postoje 3 metode koje je moguce medjusobno kombinovati i koje udvostrucuju sanse za prestanak s pusenjem. : licni savjeti(lijecnici, bolnicari), sredstva za odvikavanje od pusenja ( zvake, pacevi, tablete) i bupropion(zyban). Potrebno je ohrabriti ove tretmane i omoguciti da kostaju umjereno i da budu pristupacni.

8. Primjeniti postojoce zakone. Potrebno je na primjer uistinu primjeniti zakon kojim se zabranjuje prodaja cigara maloljetnicima . Paralelno, potrebo je potruditi se u pogledu informisanja kako bi se dalo na znanje da se kontrole vrse redovno i da ce prijstupnici biti sistematski kaznjenji.

9. Poostriti zakon . Pravila kojima podlijezu cijene daleko su manje strozija od onih koja upravljaju trzistem hrane i lijekova . Substance koje omogucavaju da se prestane pusiti , da bi se prihvatile, moraju proci kroz dugu i skupu proceduru. Ova procedura je opravdna , ali se ne primjenjuje i na cigare. Pravilo izuzetka koje uziva ovaj toksicni proizvod ciji sastojci su nepoznati ne treba tolerisati. Potrebno je izmjeniti zakon.

10. Suprostaviti se propagandi . Lazi industrije duhana moraju biti javno raskrnkane , a odgovorna lica za to izvedena pred sud. Veci broj preduzeca u vise drzava (USA, Australija)je vec osudjeno zbog takvih djelovanja. Ove osude su veoma bitne jer skode imidju firmi i njihovih proizvoda .


Izvor: http://www.stop-tabac.ch/hr/10mesures.html

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home