20 ožujak 2006

Hrvatska bez liječnika

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje objavio je danas natječaj za sklapanje ugovora - popunu Osnovne mreže zdravstvene djelatnosti na primarnoj razini.
Malo sam zbrojio - trenutno im nedostaje 185 timova Opće medicine, 85 pedijatara i 67 ginekologa. Ukupno 357!!! Dva puta mjesečno će iznositi koliko je mjesta ostalo nepopunjeno, i tako dok ne popune.

Da liječnika uistinu nedostaje, vidi se po tome da velik broj umirovljenih liječnika danas već popunjava zamjene, odnosi ugovori se sve više potpisuju na razne načine.

Ovaj fond specijalizaciju uvjetuje 10 (deset) godišnjim ugovorima, te je nakon godina slabijeg stručnog usavršavanja, velik broj liječnika opće medicine u režimu specijalizacije ili ugovora nakon toga.
Hrvatskoj nedostaje liječnika, i to svake godine sve više.
O tom trendu pisala je pred par godina i liječnička komora u liječničkim novinama.
U aktuelnom broju nalazi se članak prof. dr sc Andrija Hebrang, koji iznosi:
U Hrvatskoj 99 usluga i 90 lijekova plaća državno osiguranje a samo jedan posto čini doplata osiguranika na ukupnu cijenu. U EU 80 postao usluga i 50 posto lijekova plaća državno osiguranje dok je doplata osiguranika na ukupnu cijenu 20 posto. Za razliku od EU, gdje je od doplate oslobođeno samo 10 posto stanovnika, u Hrvatskoj ih je oslobođeno čak 60 posto. Decentralizacija sustava jednaka je nuli a u EU se ona kreće između 30 i 60 posto. Dobrovoljno osiguranje u Hrvatskoj nije tržišno, za razliku od EU, te državni proračun pokriva usluge za sve a ne samo za socijalno ugrožene kako je to u Uniji.
Protiv reforme se potpisuju sindikalne peticije.
A naša stvarnost?
U Hrvatskoj su veći problem financije nego organizacija, na što upućuje i zaključak SZO-a iz 2004. SZO je tada u Kopenhagenu za Hrvatsku izjavila: «Temeljeno na mortalitetnim indikatorima, stanje zdravlja u Hrvatskoj je bolje nego bi se moglo očekivati prema datoj ekonomskoj situaciji, kao i u usporedbi s nekoliko sličnih zemalja. Stvarno, prema nekoliko zdravstvenih indikatora, Hrvatska se približava više prosjeku EU nego određenom broju referentnih zemalja.”
Što reći? U svijetu gdje se danas otimaju za kvalificirane liječnike, i gdje velik broj zemalja sa deficitom ima razrađena pravila o "etičnom vrbovanju" specijalista, potražnja je veća od ponude. Tržište rada za liječnike je danas pitanje trenutka - a kako biti osigurana socijalna država, ponovno bih citirao Hebranga:
Potrebna je čvrsta šaka – ministar i direktor HZZO-a – koji će ove promjene provesti, zaključuje Hebrang, i koji će zbog toga biti crnim ovcama u medijima.

19 ožujak 2006

cenzura svima, a ne samo njima

zanimljiv koncept cenzure možete pročitati ovdje.
Dakle, imamo studenta koji se protivi "seksualnim manjinama" koje žele osnovati u katoličkom fakultetu neku svoju grupu.
I zato dobije zadatak da napravi esej od 10 stranica "za i protiv homoseksualizma".
Zanimljivo kako se nekoga "odgaja" u duhu "tolerancije.
Čovjek se poziva na 1 amandman - no to ne vrijedi ako se na blogu dodiruje "svetinja" (seksualna manjina).
Vremena su se promjenila. U nekim državama od "večinskog terora" imamo "glasni teror".

Evo još pomalo o tome što se tamo zabranjuje:
"It goes against what I believe in," Miner said of homosexuality. "I believe what I said was not discriminatory. It was describing the action, not any particular individual."
Definicija normalnosti pomaknuta je prilično od sredine prošlog stoljeća. Sada nije normalno osjećati se neugodno kad se propagira "manjinska seksualnost". Koju u primjerice, Keniji, podržava 1% stanovništva, dok u domovini cenzure preko velike bare, daleko više.

I članak postaje nakon toga još zanimljiviji:

The university is acting within its rights in punishing Miner, said Witold Walczak, legal director of the Pittsburgh chapter of the American Civil Liberties Union, in the Tribune-Review article.

"Certainly, it doesn't promote the free exchange of ideas," he told the paper. "But ultimately, the First Amendment doesn't apply to private institutions."

Postavimo li pitanje, da li je ta sklonost "normalna" sada više nije pitanje "genetike" (kako neki tvrde) već postaje pitanje "kulturne dominacije" u jednoj sredini.
A očito je da postoje sredine koje sve više promiču "manjinsku seksualnost".
Ma koliko šutjeli o tome.

13 ožujak 2006

Past tense

Gledam malo stare postove. Drži me nesanica, zbog godina doktorskog i studentskog života ritam sna mi se ponešto poremetio. Stari blogovi ekipe koja je ovdje 03 -04 iznosila svoja iskustva novog života. Zlatno doba moga kolektivog bloga...

Ponekad mi se čini da sve ima svoj vrhunac, sada jedino u forumu postoji malo živosti, nekih 3-4 redovita postera.
Malo, ali kvalitetno društvance.

U biti, mislim da je ovaj web postigao svoju svrhu. 3000 unique visits? Da, ali uz hrpu ekipe koja linka fotografije (recimo tabletica i fotki iz članaka koje sam arhivirao) kao i sličnih, manje pametnih referenci.
Na tražilicu (google) dodao sam add - sense program. Bolje da i nisam. Mjesečno tako "zaradim" 0.15 USD! Fantastična svota, trebati će 2 godine da mi pošalju prvi ček ako bude išlo tim tempom :-)
Uglavnom, financijski imati ovakve stranice, koje vodiš iz entuzijazma je totalno nesmisleno.
Ali iskustvo koje sam kolektivno skupljao, pokazalo se korisnim.
Ljudi dolaze ovdje naučiti nešto. Podijeliti nešto.
Napisati nešto, budući da su imali prilike otvoriti se "raljama života".
Izaći u divljinu visokoposjećenih foruma i blogova često je traumatično iskustvo.
Čerečenje medija doživjeli su neki, meni dragi ljudi.
Ovdje svrate putem tražilica, točno upučeni, ne toliko žudni lagane zabave...
I zato ovaj web opstoji, plaćam ga i dalje gotovo isključivo iz svojih privatnih sredstava, kao moj doprinos javnom dobru.
Nemojte misliti da me sponzorira bilo kakav lobi, bilo koja državna institucija - ovo opstoji isključivo na entuzijazmu.

Imam velike planove, pripremam sustav potpuno baziran na web 2.0 ali adresu ne dajem vama, mojim čitateljima dok ne bude tehnički spremno za komentre i postove.
Naravno, veći trošak meni - a sa time i više "jezikove juhe" zbog rasipanja novca.
Ali eto, svi mi imamo hobi - a ovo ovdje, ipak je moj hobi.
Mjesto gdje se mogu malo ispucati.
I to je to, dragi moji. Potpuno osobno.

06 ožujak 2006

blog doktor hrvatska

Da li hrvatska ima doktora koji piše blog? Pa neki pišu, kao što vidite, od 2003 i o tome se pisalo.
Ali sasvim je drugo pitanje, da li onima koji pišu blog - treba doktor ;-)

Međumrežni monolozi

Međumrežni monolozi
http://medicinar.mef.hr/tekstovi.php?id=268


Danas sam naletio na ovaj tekst, u završetku stoji:

"Među tim članovima ima i studenata medicine: neke od adresa su
missvain.blog.hr, ananda.blog.hr, glup.blog.hr; a, iako sam se
trudila, nisam uspjela naići ni na jedan doktorski blog: ili se
liječnici izvrsno skrivaju pod krinkom anonimnosti ili nemaju vremena
za takove "egzibicije"."

kraj citata.
Članak iz 9 mj. 2005. Netko očito baš ne zna surfati ;-)

05 ožujak 2006

Fotoalbumi

Konačno sam na web postavio par pravih fotoalbuma dostupnih javnosti. Iako su u biti dosta privatna stvar, eto - slike sa mog vjenčanja. I još ponešto, a s vremenom možda dodam i nešto zanimljivo...

Fotoalbum @ moravek.org

04 ožujak 2006

Telefonske novine za slijepe

Telefonske novine za slijepe

ZAGREB - Potpredsjednica Vlade i predsjednica Povjerenstva za osobe s invaliditetom Jadranka Kosor u Hrvatskom je savezu slijepih pustila u rad prve »telefonske novine« za slijepe osobe. Riječ je o govornom automatu koji služi za čitanje novinskih članaka s internetskih stranica dnevnih novina, a slijepe će osobe od sada preslušavati sadržaj pozivom na telefonski broj 01/ 4921- 700. [T. Gr.], piše Vjesnik

03 ožujak 2006

kuda dalje...

Već duže vrijeme razmišljam u kom smjeru razvijati svoju web prisutnost. Primjerice, pitanje izbora pravog blog alata. Pokazalo se neophodnim bloganja na vlastitoj domeni, a ta odluka nije loša ni u smislu posjeta - veći je nego bilo koji na tzv "free" serverima. Blogger dot com ipak ima svoja kreativna ograničenja. razmišljam krenuti ili u smjeru wordpress koji je popularan, zovu ga "ferari bloganja" ili možda ipak - b2evolution. I dalje sam neodlučan, no odluka će biti tu negdje. No imam dosta drugih briga na pameti. Primjerice, gnjavim se s novim računalom. Instaliram sve, pa shvatim da imam premalo memorije. Ubacim još jedan modul - ne radi. Odnesem u servis (jako ljubazni) i dijagnoza - windowsi su problem, bios je u redu. Dakle trebao bih reinstalirati (sa neizvjesnim rezultatom. Da ne bi. Današnja računala sve više poprimaju kvalitetu "instaliraj i ne diraj".
U biti, možda je tako i bolje. Ograničiti svako računalo na njegovu funkcionalnost - i vozi.
Stoga dok razmišljam o redizajnu web-a možda je bolje pitanje - krenuti u potpuno novi projekt, ab initio i napraviti sve kako treba. I zalinkati da sustava. Danas se tako radi...
Jedino će malo potrajati dok novi sajt postigne dobar page rank.
E da prozborim i o tome. Moj web sad ima google page rank 5/10. Gledao sam velike free sustave - od 2 do 4.
Toliko o prednosti vlastite domene sa kvalitetnim sadržajem koji tražilice vole :-)