Up Back Next

DOJMOVI S TEČAJA IZ OVISNOSTI

Dr. Neda Vičić   

 

Tečaj iz ovisnosti, organiziran u suradnji Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD) i Centra za alkoholizam i druge ovisnosti Psihijatrijske bolnice Vrapče, održan je 13. i 14. studenoga 1998. godine u velikoj dvorani Samostana DI, u Palmotićevoj 21 u Zagrebu. Tečaj je bio zamišljen kao oblik trajnog usavršavanja, u okviru zdravstveno-odgojnog rada s mladima, a namijenjen je ponajprije članovima HKLD-a, koji žele raditi na suzbijanju problema ovisnosti.

Osobito su bili pozvani liječnici opće medicine i druge stručne osobe: psiholozi, defektolozi, socijalni djelatnici. Moglo se zamijetiti da je došao znatan broj suradnika iz vanjskih centara - Splita, Zadra, Ugljana, Rijeke, Osijeka i Đakova. S područja Zagreba, osim liječnika i prije navedenih suradnika, prvom danu i temama o alkoholizmu prisustvovali su naši hrabri, liječeni ovisnici o pijenju alkohola, koji su već dokazali da žele živjeti kvalitetnije, bez pijenja alkoholnih pića.

Za dvodnevna trajanja tečaj je bio podijeljen u tri dijela: alkoholizam, ilegalne droge i ovisnost o duhanu, tj. pušenje.

Djelatnici Centra za alkoholizam i druge ovisnosti Psihijatrijske bolnice Vrapče, na čelu sa svojim ravnateljem, doc. dr. Vladom Jukićem, priredili su nam ugodne trenutke, časteći nas u stankama, prigodom obljetnice njihove bolnice.

Domaćin kuće, tj. dvorane u kojoj se tečaj održavao, bio je pater prof dr. Valentin Pozaić, vrlo tih i skroman i uvijek prisutan na svim predavanjima. Zajedno s doc. dr. Vladom Jukićem, prof dr. Pozaić se u završnoj riječi kratko osvrnuo na to kako vjernici i svećenici Katoličke crkve gledaju na problem ovisnosti.

Osjećala se potreba i želja da se svećenici Katoličke crkve i ljudi od "znanosti", medicinari, nadu zajedno pri velikom zadatku borbe i suzbijanja ovisnosti, motivirani da se uhvate u koštac s velikim zlom ovog stoljeća i u nas i u cijelom svijetu.

Alkoholizam kao da je još uvijek na margini ljudskog društva, vjerojatno zato što je umjereno pijenje prihvaćeno kao normalno u našoj kulturi življenja, za razliku od ilegalnih droga, koje svojim ubojitim djelovanjem vrlo brzo dovode do teškog duševnog i tjelesnog oštećenja.

Kao treća i posljednja tema bila je ovisnost o duhanu, cigareti. O tome je govorio prof dr. Mijo Šimunić, s naglaskom na problemu pasivnog pušenja kao ekološkog problema, za razliku od alkohola koji truje samo onoga koji ga prekomjerno pije.

Jasno da mi možemo odmah istaknuti kako u alkohološkoj kulturi, uz alkoholičara, stradava barem još dva ili tri člana obitelji, pa onda možemo i alkoholizam uzeti kao ekološki problem, ali na socioekonomskom planu.

Sva su predavanja bila kvalitetna i svi su se predavači pokazali kao entuzijasti koji s - punim srcem i empatijom pristupaju tom teškom problemu ovisnosti. Svojim znanjem i voljom pridonose da taj problem dobije svoje mjesto u našem društvu i da se povežu sve društvene strukture u zajedničkom nastojanju poboljšanja kvalitete života svakog pojedinca, obitelji i društva u cjelini.

Završna riječ patera Pozaića potakla nas je na razmišljanje. Katolička vjera propovijeda umjerenost u jelu i piću. Svaki lijek može biti i otrov, kazao je pater Pozaić, svjestan da je bolest ovisnosti mnogo dublji problem i on ga nastoji sagledati s te znanstvene strane, te je spreman na suradnju. Svećenici su oduvijek bili u službi čovjeka, brinući se, pojednostavljeno rečeno, za njegovo duševno zdravlje. Na završetku tečaja mnogi su ispunili anketne listiće, sa željom za daljnjom suradnjom. Polako su se opraštali i razilazili seminarci, ugrijani toplinom lijepe riječi.

  

Top
 Copyright  1997,1998   
 Webmaster&Design:Davor Moravek