UpBackNext

RAZGOVOR S NEVENOM ČORKOM - VIŠESTRUKIM HRVATSKIM I EUROPSKIM PRVAKOM U BODY BUILDINGU

Hasan Bašić   

 

Neven Čorak je završio fakultet za fizičku kulturu za body building trenera i bavi se podučavanjem mladih u body buildingu i fitnessu - kulturi oblikovanja vlastitog tijela te zdravog življenja, naravno, bez alkohola, bez pušenje, bez stimulativnih sredstava i droga. Najznačajnije rezultate postigao je 1993. godine osvojivši naslov europskog prvaka. Iste godine osvojio je i treće mjesto u svjetskom kupu u body buildingu.

Za "Alkohološki glasnik" odgovorio je na nekoliko pitanja.

1. Kako sačuvati našu mladež od poroka štetnih za zdravlje, ponajprije od alkohola i droge?

Kako sačuvati mladež od alkohola i droge doista je kompleksno pitanje. Veoma je teško na to odgovoriti budući da nisam profesionalno vezan uz to područje. Smatram da u čovjeku mora postojati neki viši interes, nešto čemu treba težiti umjesto da se drogira ili pije alkohol. Iako manje opasna, ali ne smije se zanemariti još jedna ovisnost - pušenje. Čovjek bi trebao imati određeni cilj u životu i mora težiti tomu cilju. To bi mu nametnulo dinamiku i pravac koji ne bi dopuštao skretanje u ovisnosti. Mislim da je to najjednostavniji način. Ne pijem alkohol, ne pušim i ne drogiram se jer za to jednostavno nemam potrebe. Smatram da se može prihvatiti umjerena potrošnja tih sredstava osim droge. Umjerenost je uvijek dobro došla, ali ako netko ne može ustrajati u tome, trebalo bi ga motivirati za neke druge životne vrijednosti, pomoći mu da nađe neki smisao, da ima neku perspektivu. Takva nastojanja vrlo teško može potaknuti jedan čovjek. To bi trebalo rješavati na državnoj razini. Teško je danas mladom čovjeku pružiti neku perspektivu u životu s obzirom na loše ekonomske prilike u društvu. Velik broj mladih ljudi se ne može zaposliti, niti razvijati u struci koju su odabrali, što pogoduje razvoju ovisnosti. Isto je tako i u športu, ukoliko to nije nogomet ili tenis, danas favorizirani športovi. Ostali športaši su zanemareni, bez prave perspektive i teško im je planirati budućnost.

2. Može li bavljenje športom i raznim športskim aktivnostima biti prevencija raznih poroka?

Bavljenje športom u svakom slučaju može biti prevencija raznih poroka. Ako čovjek koji se bavi športom i kontinuiranim treninzima unapređuje svoje tjelesno i duševno zdravlje, počne unositi u organizam nešto poput alkohola, nikotina i droge, on to mora osjetiti da je to neprihvatljivo. To izgleda, na primjer kao kad gradite kuću, izgradite prvi kat i onda, recimo, malo poludite i sve počnete razbijati. Morate shvatiti kako je to besmisleno. Prema tome, ako ste motivirani za bavljenje športom, zanemarit ćete sve poroke i druge štetne čimbenike koji mogu unazaditi vaše rezultate. Život športaša podrazumijeva odricanje, rad i samodisciplinu u svrhu planirane životne perspektive. Da nema te perspektive, bilo bi besmisleno truditi se, odricati i nekakvu muku prolaziti.

3. Čini se da se premalo govori o zlouporabi sredstava ovisnosti, posebice među učenicima osnovnih i srednjih škola?

Ja sam iz škole odavno otišao pa ne znam koliko se o tome govori, no mislim da samo o tome govoriti, bez nekih određenih akcija u tom smjeru, nema nikakvog smisla. Mladim osobama treba jasno reći koje su posljedice zlouporabe takvih sredstava. Osim toga treba pružiti mogućnost da s time ne dolaze u dodir i da nađu kvalitetnije sadržaje. Na tome se mora početi raditi jer ako se radi i bilo što, bolje je negoli ništa.

4. Što biste poručili mladim ljudima u smislu zdravog življenja ?

Osobno sam u životu imao priliku i sreću da se razvijem u dobrog športaša, da ostvarim uspješnu karijeru i pos-tanem hrvatski i europski prvak u body buildingu. Mnogo mi je pomogao otac, vrhunski športaš i olimpijski pobje-dnik. Bavljenje vrhunskim športom zahtijeva i velika novčana sredstva, a nikada se ne može biti siguran hoće li se postići željeni uspjeh i hoće li se uložena sredstva u budućnosti vratiti. Šport je životno opredjeljenje. Ja stoga ne bih preporučio vrhunski šport , pogotovo za zdrav život. Preporučio bih umjereno tjelesno rekreativno vježbanje i polagano trčanje. U rekreativne svrhe dobar je bilo kakav oblik tjelesne aktivnosti. Trebalo bi ga provoditi svakodnevno, a najmanje tri puta tjedno. Svakako je posebno važna pravilna prehrana.

5. Recite nam nešto o Vašem odricanju, samodisciplini i uspjesima.

Vrhunski rezultati postižu se samo uz puno odricanja. Uostalom, tako je i drugdje, u biznisu, u ljubavi, u braku. Sve to traži odricanje. Da bih postigao uspjeh, radio sam veoma mnogo. Trenirao sam dva puta dnevno, kojom sam prilikom ukupno podigao i do pedeset tona, što znači tijekom života tisuće i tisuće tona. Pretrčao sam i tisuće kilometara. Pred sobom sam imao viziju uspjeha, to je postalo dio mene. Zanemarivao sam tone i kilometre, sav trud i odricanje. Ako čovjek nema te vizije, nema postavljenog cilja kojemu treba težiti, sve postaje besmisleno.

6. Na kraju, Vaša poruka mladima.

Moja poruka mladima je da pokušaju što prije naći neki smisao u životu, bilo da je to šport, umjetnost ili znanost. Lakše će živjeti i raditi s time, a život će im biti sretniji. Kad shvate što žele i to nastoje ostvariti, a savjetovao bih da to bude nešto korisno, moraju se naviknuti na naporan rad i odricanja da bi to i ostvarili.

Ovom prigodom želim pozdraviti sve čitatelje "Alkohološkog glasnika", njihove obitelji i prijatelje s porukom da bi trebalo biti više tiskovina ovoga tipa, što bi pomoglo rješavanju ovakvih složenih problema i potaknulo društvo u pravcu pozitivnih promjena vezano uz brigu o čovjeku i zdrav način života.

  

Top
 Copyright  1997,1998   
 Webmaster&Design:Davor Moravek